Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız lekesi de diğer tüm lekeler gibi anında müdahale ister. Sakızı ne kadar çabuk çıkarırsanız leke de o oranda kolay çıkar. Sakız lekesi en kolay nasıl çıkar? Sakız lekesi nasıl temizlenir? Yazıyı okumaya devam edin.

Koltuktaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa yapışan sakız lekesini çıkarmak için buzdan faydalanabilirsiniz. Bir parça buzu kurumuş sakızın üzerinde tutarak sakızın iyice sertleşip çatlamasını sağlayın ve küt uçlu bir cisimle kurumuş sakızı yavaşça döşemeden kazıyın.

Kumaştan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakızı kumaştan parmağınızla hafifçe çıkarın. Çıkarabildiğiniz kadarını çıkarın. Çıkaramadığınız kısımlar için zorlamayın ki kumaş zedelenmesin.
Daha sonra giysi veya kumaşı, sakızlı kısım yukarı gelecek şekilde temiz bir poşet içine koyup, sakız tamamen donuncaya kadar bir saat dondurucuda bekletin.
Giysiyi dondurucudan çıkartın ve giysiye yapışmış sakızı, küt ağızlı bir bıçak veya benzeri sert ve ince kenarlı bir malzemeyle yavaşça kazıyın. Donmuş sakız çatlayacak ve parçalanacaktır. Sakızı kumaştan büyük ölçüde bu şekilde söktükten sonra, kumaşta kalan kalıntıları yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.

Giysi veya kumaşı çamaşır makinesinde uygun programda yıkadıktan sonra asarak kurutun. Kurutucuya atmayın.
Giysi veya kumaş kuruyunca ütüleyin. Ütüleme işlemiyle de, sakızı çıkarmaya çalışırken hafif de olsa örselenen elyafın eski haline dönmesini sağlamış olursunuz.

Kurumuş Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakızlar kauçuk ve yumuşak sentetik malzemeden üretildiği için, ısınınca hemen yumuşayan ve donduğunda sertleşen yapıdadır.  Bu sebeple eğer kumaş üzerine yapışmış sakızı henüz yumuşakken çıkartmaya çalışmak, kumaşın diğer bölümlerine de yapışmasına sebep olacaktır. Bu sebeple sakızı yumuşak haldeyken çıkartma hatasına düşmeyin ve kuruması için bir müddet bekleyin. Kuruyan sakızı, üzerine buz koyarak çatlatıp kumaştan yavaşça kazıyabilirsiniz. Şekerli sakızların oluşturduğu lekeleri çıkarmak, şekersiz sakızların oluşturduğu lekeleri çıkarmaktan daha zordur.

Giysideki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş ve giysiler üzerindeki sakızı buzla dondurup kazıdıktan sonra, altta kalan lekeyi çıkarmak için bir işlem daha yapmanız gerekebilir. Kumaş üzerinde kalan lekeli kısmı sirkeye batırıp, ovarak temizlemeye çalışın. Sirke yerine yumurta akı da kullanabilirsiniz. Ovma işleminden sonra eczaneden temin edeceğiniz karbon tetra klorür ile bölgeyi silin. Sakız lekesinin çıktığını göreceksiniz.