OKUL TEMİZLİĞİ NEDİR?

Okullar temizliğin ve hijyenin son derece önemli olduğu yerlerdir. Okullar kalabalık olduğu için hijyenin mutlaka sağlanması gereken ve temizlik konusunda asla taviz verilmemesi gereken yerlerdir. Peki okul profesyonel okul temizliği nedir, nasıl yapılmalıdır?

Okul temizliği sağlığı direkt ilgilendirdiği için üzerinde önemle durulmalı ve mutlaka denetlenmelidir. Birçok öğrenci, öğretmen ve velinin kullandığı okullar çapraz bulaşma için son derece müsait ortamlar haline gelmektedir. Buna bir de okullarda yapılan diğer sınavları da eklediğimizde ne kadar yoğun olarak kullanılan ortamlar olduğu daha iyi anlaşılır.

Bu kadar yoğun kullanımı olan okulların temizliğinin de buna uygun olarak yapılması şarttır. Okul temizliği yapılırken şunlara dikkat edilmelidir.

Öncelikle temizliği yapacak personellerin temizlik işinin önemini bilmesi ve temizlik hijyen eğitimi almış olmaları gerekir. İkinci olarak temizlikte kullanılan malzemelerin profesyonel olması, temizlik kimyasallarının kaliteli olması ve son olarak ta standartlarının uygulanmasından sorumlu denetim mekanizmasının olması da diğer önemli hususlardır.

Günümüzde okulların birçoğu temizlik işini temizlik firmaları aracılığıyla yapmaktadır. Okulların buradaki amacının daha profesyonel bir temizlik yapılması ve hijyenik ortamlar yaratılması olduğunu söylememiz maalesef mümkün değildir. Okullar burada daha çok maliyetleri düşürmeye ve temizlik işini arka plana atmaya çalışmaktadır. Tabi bir de temizlik personelleriyle uğraşmak istememek de var.

Oysa yukarıda belirttiğimiz gibi temizlik özellikle okullarda ikinci plana atılabilecek bir iş kesinlikle değildir. Bunun için okullar temizlik işini profesyonel temizlik firmalarına vermeli ve mutlaka kaliteli bir temizlik yapılmasını sağlamalıdır.

Çapraz bulaşma dediğimiz yöntemle öğrenciler hastalıkları birbirlerine bulaştırmakta ve bu şekilde maalesef hastalık yayılmaktadır. Bunun sonucunda birçok öğrenci belki eğitimini aksatmakta ve derslerinden geri kalmaktadır. Daha da ileri bir tespit oalarak şunu bile söylebiliriz; Devletimiz okulların temizliği için standartlar oluşturmalı ve bu satnadartların yerine getirilmesi için mutlaka önemli bir bütçe ayırmalıdır.

Hastalanan öğrenci, öğretmen farketmez bir şekilde hastaneye gitmekte, ilaç almakta, film çektirmekte vs. bu durumun da ekonomiye artı yük getirdiğini söylersek abartmış olmayız sanırım. O yüzden diyoruz ki;  Temizlik = Sağlık... ve ekonomidir.