Mikrop Nedir?  

Tek hücreli ve hücre çekirdeği olmayan canlılara mikrop denir. Sadece mikroskopla görülebilirler.

Mikroplar, bitki veya hayvan olarak sınıflandırılamaz ve bölünerek çoğalırlar. Genelde bitki ve hayvanlar üzerinde asalak şekilde yaşamlarını sürdürürler. Dünyamızın atık maddelerinin yok edilmesine, madde döngüsünün oluşmasına ve kullandığımız birçok ürünün (mayalama ile) var olmasına neden olurlar.

Ayrıca bakterilerin birçoğunda önemli hastalıklara sebep olurlar. Hızlıca ürerler. Bakteriler olmasaydı dünyadaki atık maddeler ve çöpler ortadan kalkmazdı. Böyle olunca da dünyada sağlıklı yaşamaya elverişli bir ortam olmayacaktı. Bakteriler zararlı ve zararsız olabilirler. Zararlı olan ve hastalık yapan bakterilere “mikrop” diyoruz.

Yeryüzünde yaşayan en küçük canlılar olan mikroplar milyarlarca yıldır var. Ama insanlar onların varlığını ancak 1683 yılında öğrendi. Mercek yapmayı hobi olarak benimseyen Hollandalı tüccar Antony van Leeuwenhoek bu merceklerle çalışırken çok küçük canlıların varlığını keşfetti.

Mikropların hastalıklara yol açtığı ise, 2 yüzyıl sonra, 19′uncu yüzyılın sonlarında anlaşıldı.

Makro temizlik olarak sağlığımıza faydalı bakteriler hariç diğer mikroplardan korunmanızı sağlamak bizim işimiz, Temizlikte Hijyen Hareketi olarak sağlıklı ortamlarda çalışmanızı sağlamak bizim görevimiz...